Bangkirai/Yellow Balau

Shorea laevis, zwane w krajach pochodzenia Balau, Selangan batu (Malezja), Benuas, Teng kuan (Indonezja), to znane nam drewno Bangkirai. Niekiedy można się spotkać również z nazwą „Borneo Teak”, jednak jest ona błędna, bowiem Bangkirai nie posiada cech podobnych do drewna teakowego i nie jest z nim spokrewnione.

Shorea laevis to drzewo duże, które osiąga wysokość nawet 50 m. Gałęzie rosną dopiero od 15-25 m, a średnica pnia nie przekracza zwykle 120 cm. Rdzeniowa część drewna Bangkirai ma kolor brązowożółty, który ciemnieje z czasem i niewiele różni się od części bielastej tuż po ścięciu. Drewno nie wykazuje wyraźnej struktury i pozbawione jest większych porów, za wyjątkiem otworów szpilkowych o średnicy 0,5-1,5mm., które są wytwarzane przez owady żyjące w żywych drzewach. Czasem można zaobserwować także niewielkie kanały żywiczne, jednak nie są to wady drewna.

Bangkirai, podobnie do reszty drzew egzotycznych, jest bardzo twarde i wytrzymałe. Stosowane jest w budownictwie wodnym, przemysłowym, a także używane do wyrobu pojemników na substancje chemiczne. Oczywiście jest także popularnym materiałem na parkiety, tarasy i ekskluzywne meble ogrodowe. Bangkirai nie wymaga impregnacji, jednak wskazane jest stosowanie olejów pielęgnujących.

Ponieważ drewno Bangkirai jest bardzo gęste i twarde, przed zamontowaniem powinno być wcześniej nawiercone. Do montażu desek tarasowych najczęściej wykorzystuje się śruby lub specjalne zaczepy. Polecane są śruby mosiężne lub ze stali nierdzewnej klasy V2A lub wyższej. Użycie zwykłych śrub stalowych lub ocynkowanych może skutkować pojawieniem się niebieskoczarnych przebarwień na drewnie. Wysoka gęstość i zwarta struktura drewna wymaga dobrego wyboru narzędzi do obróbki (piły z węglikami, cyrkoniowe lub ceramiczne materiały ścierne), jednak nie sprawia trudności, a uzyskane w struganiu powierzchnie cechuje piękna gładkość. Pierwsze deszcze, z jakim może mieć kontakt nasz nowy taras, mogą wypłukać z drewna substancje oleiste, których kontakt np. z piaskowcem może spowodować trwałe przebarwienie.

2017-11-27T17:29:57+01:00 12-16-2013|

Zostaw komentarz