Kempas

Kempas, Mengris, Menggeris, Toemaling, Yuan to nazwy handlowe drzewa Commpassia malacensis, spotykanego w Brunei, Indonezji, Malezji, Singapurze i Tajladnii. Osiąga wysokość do 60 m.

Kempas jest twardy i wytrzymały, jak większość drzew egzotycznych, jednak mniej odporny na wilgoć i zmiany temperatury, dlatego nie powinien być montowany w łazienkach ani pomieszczeniach z instalacją ogrzewania podłogowego. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się z kolei w bardzo ciężkich warunkach przemysłowych. Nie straszne mu są duże obciążenia, uderzenia i naprężenia. Kempas nadaje się dobrze do podłóg typu przemysłowego, czyli elastycznych, dźwiękoszczelnych, antystatycznych, tłumiących drgania i izolujących ciepło. Zaleca się używanie ich w takich miejscach, jak salony samochodowe, hale wystawiennicze i galerie handlowe z materiałami przemysłowymi.

Commpassia malacensis jest ze względu na swoją twardość i małą stabilność  trudna w obróbce. Natomiast łatwo utrzymać ją w dobrym stanie.

Największym atutem drewna Kempas jest kolor – początkowo różowawy, w trakcie szybkiego wysychania zmienia się na czerwony, ceglasto-czerwony nawet do czerwono – brązowego. Miewa wiele odcieni: jasnobrązowy z odcieniem różowym, umiarkowanie brązowy z dominacją ceglastoczerwonego a także ciemnowiśniowy czy miodowo-czerwony. Kempas ma zdecydowanie ciepły charakter.

2017-11-27T17:29:39+01:00 12-18-2013|

Zostaw komentarz