Cumaru

Dipteryx odorata to drzewo znane szerzej jako „cumaru” bądź „kumaru”, a także „Brazilian Teak” (brazylijskie drewno) czy „Almendrillo”. Występuje w Środkowej i Południowej Ameryce. Rośnie do 25-30 metrów, pień osiąga metr średnicy. Kora drzewa jest gładka i szara, podczas gdy drewno twardzieli charakteryzuje się ciemnobrązowym kolorem, czasem o czerwonawym lub fioletowawym odcieniu, niekiedy z żółtawymi lub zielonkawymi smugami.

Cumaru jest odporne na warunki atmosferyczne i na gnicie, ale wrażliwe na atak niektórych owadów. Jego wysoka trwałość utrudnia obróbkę, a obecność krzemionki powoduje tępienie narzędzi, jednak pozytywnym aspektem pracy z nim jest jego przyjemny zapach przypominający wanilię lub cynamon. Ze względu na wysoką gęstość i zawartość oleju, Cumaru może nastręczać trudności w klejeniu i wymaga wstępnego nawiercenia dla wkrętów i gwoździ. Jednak obrobione drewno nie ma sobie równych, jest wyjątkowo wytrzymałe, sztywne i twarde, co może potwierdzić jego szerokie zastosowanie w ciężkich konstrukcjach, dokach, pokładach kolejowych, łożyskach, uchwytach, ale także podłogach i meblach. Jest także wyjątkowo tanie, jak na tak wysoką trwałość.

Liście Cumaru są ciemnozielone, skórzane i błyszczące, a kwiaty różowe. Największą popularnością cieszą się jednak nasiona (po jednym w każdym owocu) zwane ziarnami Tonka. Ich charakterystyczny zapach przyczynił się do wykorzystywania ich w perfumach, tytoniach czy po prostu jako substytut wanilii. W swoich rodzimych obszarach miały także znaczenie rytualne.

2017-11-27T17:29:27+01:00 01-08-2014|

Zostaw komentarz