Modrzew Syberyjski

Modrzew Syberyjski to przepiękne drzewo rosnące bliżej naszych granic. Próbowano nawet introdukować go w kraju, jednak jego uprawa jest możliwa jedynie w najzimniejszych rejonach Polski. Naturalnie występuje od północno-wschodniej Europy aż do północno-wschodniej Azji (Syberia, Mongolia, Chiny). Łacińska nazwa to Larix sibirica, natomiast łatwiej się spotkać z nazwami handlowymi: сибирскaя лиственница, Sibirische Lärche, Siberian Larch.

Modrzew Syberyjski jest bardzo łatwo rozpoznawalny ze względu na swoją jasną barwę. Biel, wyraźnie oddzielona od twardzieli, jest kremowa, czasem bywa lekko czerwonawa. Świeża twardziel natomiast ma barwę żółtą, dopiero pod wpływem światła ciemnieje do żółto-brązowej. Ma widoczne słoje i raczej prosty układ włókien.

Ceniony jest chyba najbardziej ze względu na lekkość obróbki. Łatwe piłowanie, klejenie, zbijanie i wykańczanie może być czynnikiem decydującym przy wyborze drewna. Modrzew cechuje się niskim ryzykiem pięknieć i paczeń podczas suszenia. Jest odporne na infekcje, a bez kontaktu z gruntem jego żywotność sięga nawet 30 lat. Nie wymaga pielęgnacji i z biegiem czasu pokrywa się patyną.

Modrzew Syberyjski może być cudownym motywem przewodnim domu, ponieważ nadaje się zarówno do tarasów, jak i na schody, progi, drzwi, okna, podłogi, meble czy płoty. O jego wytrzymałości świadczyć może zastosowanie w budownictwie wodnym i ziemnym, a także w kopalnictwie i bednarstwie.

2017-11-27T17:28:52+01:00 01-13-2014|

Zostaw komentarz