Bambus – najtwardsze deski świata

Bambus – jeden z najtwardszych i najbardziej odpornych na wilgoć materiałów na świecie. Egzotyczny już w samym swym wyglądzie, wielu z nas ciekawi i fascynuje. Przybywa do nas aż z Ekwadoru, Wietnamu,czy Indii. To jednak w Chinach pozyskiwany jest najdłużej. Oto najważniejsze fakty na temat bambusa.

Właściwości

Dla nas, Europejczyków, Dąb wydaje się najbardziej wytrzymałym drewnem. Dla porównania – nawet najbardziej miękkie deski z bambusa są twardsze od dębu. Największą twardością cieszą się deski z gatunku bambusa ”skręcanego”. Ten gatunek jest również trzykrotnie bardziej wytrzymały od innych rodzajów drewna. Świetnie sprawdzi się w miejscach publicznych, w popularnych restauracjach, czy w salonie zawsze pełnym gości. Bambus nie zawiedzie nas również swą odpornością na wilgoć. Spokojnie możemy użyć go na podłogę w łazience. Na rynku dostępne są z tego surowca również meble do łazienki, czy kuchni.

Choć najbardziej znany jest bambus naturalny, w słomkowym kolorze, występują również inne odcienie drewna. Mamy na przykład ciemny bambus karmelowy. Poddajemy drewno obróbce termicznej i zawarty w nim cukier ulega karmelizacji, nadając piękny karmelowy odcień całym deskom. Z połączenia bambusa karmelowego oraz naturalnego może powstać tygrysi odcień bambusa. Dostępna jest również wersja zielonych desek, czy w paski. Decydując się na takie odcienie z pewnością będziemy mogli cieszyć się oryginalną podłogą.

Jak dbać?

Przy układaniu podłogi warto pamiętać o użyciu odpowiedniego kleju. Najlepiej zastosować jednoskładnikowe kleje poliuretanowe i dwuskładnikowe kleje poliuretanowo-epoksydowe. Lakierowanie niekoniecznie sprawdzi się przy tym gatunku, z powodzeniem za to można stosować olejowanie. W łazience na obrzeżach podłogi warto zastosować specjalistyczną fugę do drewnianych podłóg narażonych na wilgoć. Podłoga w łazience może też wymagać kilkakrotnego w ciągu roku olejowania, dbanie o nią jest tutaj szczególne. Na koniec ciekawostka od chińskich producentów – zdarza im się stosować zabieg wybielania deszczułek w deskach wodą utlenioną z dodatkiem roztworu boraksu. Zabieg ma na celu ochronę desek przed biologiczną degradacją.

2018-09-18T17:28:53+02:00 09-18-2018|

Zostaw komentarz