Hevea – egzotyczne drewno nie tylko na domowy parkiet

Drewno hevea głównie jest znane jako surowiec dla kauczuku. W Europie znane jest przede wszystkimi pod innymi nazwami:Rubber wood, Kautchukholz lub Gummibaum holz. Jakie są właściwości tego gatunku drewna?

Drewno to występuje w Malezji, Brazylii i Guajanie. Jednak z powodu dużego zapotrzebowania na nie założono również plantacje w Azji południowo – wschodniej oraz w Afryce Zachodniej.

Właściwości

Drewno ma bardzo jasną barwę, z gdzieniegdzie widocznymi ciemniejszymi smugami. Układ włókien jest regularny, stąd podłoga z desek Havea ma jednolity charakter i jest ceniona. Drewno jest łatwe w obróbce mechanicznej, sklejaniu i lakierowaniu. Nie należy też do specjalnie ciężkich. Jest to drewno stabilne i trwałe, jednak nie należy do najtrwalszych gatunków.

Do wad zaliczamy niską elastyczność oraz małą odporność zarówno na insekty, jak i czynniki atmosferyczne. Dlatego nie wykorzystamy go na tarasie, ale z powodzeniem możemy zastosować je wewnątrz domu.

Drewno to jest wykorzystywany na podłogę do wnętrz, do mebli w tym blatów kuchennych i łazienkowych, palet, skrzyń wiórowych oraz do drobnych przedmiotów dekoracyjnych. Przede wszystkim jednak w Polsce używa się go w sporcie. Do podłóg na halach sportowych, do podłóg w halach do piłki halowej i na kortach do squasha.Dlaczego? Ta podłoga jest odpowiednio wytrzymała, aby szybko nie zetrzeć się od intensywnego użytkowania i jednocześnie na tyle jasna, aby nawet szybko pędząca piłka była dobrze widoczna dla graczy. Jest też odpowiednio sprężysta, aby odciążać podczas meczy stawy graczy.

Jak dbać?

Ze względu na skłonność tego gatunku do pękania przed przybijaniem wymaga nawiercenia. Standardowo zalecamy też przemywanie za pomocą ścierki nasączonej wodą.

2018-09-18T17:37:21+02:00 09-18-2018|

Zostaw komentarz