Iroko – jedno z najbardziej popularnych desek egzotycznych

Surowiec drewna Iroko pochodzi z lasów tropikalnych zachodniej, środkowej i wschodniej Afryki, na przykład Etiopii lub Ugandy.

Iroko swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach, między innymi w budownictwie, meblarstwie, przy częściach instrumentów oraz w wyrobach artystycznych. Przy jego popularności grzechem jest nie znać jego właściwości!

Właściwości

Występuje w kolorach od bladomiodowej po brązową. Co ważne drewno wraz z upływem lat nie płowieje. Jest odporne na wodę, wilgoć i szkodniki – stąd doskonale sprawdzi się w ogrodzie w postaci mebli lub podłogi tarasowej. Jego charakterystyczna, jasna barwa oraz wytrzymałość zachęcają wręcz do wykorzystywania go w meblarstwie, zwłaszcza ogrodowym i kuchennym. Drewno to jest bardzo łatwe w obróbce oraz oklejaniu, stąd nie sprawi trudności w samodzielnym montażu nawet nowicjuszom. Jest również bardzo odporne na ogień. A jego niewątpliwą zaletą jest wysoka jakość idąca w parze ze stosunkowo niską ceną na tle innych desek egzotycznych. Jego stabilność oraz tendencja do ciemnienia nadająca mu charakteru starego drewna powodują wykorzystywanie go w wystroju wnętrz. Jego odporność na czynniki zewnętrzne powoduje używanie go do budowy statków oraz wszelkich części stykających się z wodą. Co ciekawe drewno to jest również odporne na substancje chemiczne i świetnie nadaje się do produkcji laboratoryjnych stołów.

Za największą wadę tego drewna uważa się duże prawdopodobieństwo wystąpienia zmian w kolorystyce.

Jak dbać?

Drewno Iroko zawiera pył węglanu wapnia, dlatego odradzamy samodzielne olejowanie. Lepiej jest zlecić tę czynność fachowcom. Zalecane jest jego konserwowanie przez olejowanie lub woskowanie. Drewno to dobrze przyjmuje środki malarsko – lakiernicze.

Standardowo należy też regularnie dbać o jego czystość.

2018-09-18T17:43:51+02:00 09-18-2018|

Zostaw komentarz