Pielęgnacja tarasu na wiosnę

Pora roku, kiedy w końcu możemy poczuć ciepłe promienie słońca na skórze, to idealny moment na wiosenne porządki na tarasie. Chcemy, aby nasz taras był piękny, funkcjonalny i przyjazny dla nas i naszych gości przez cały sezon letni. Dlatego dziś podzielimy się z Wami kilkoma poradami na temat pielęgnacji tarasu na wiosnę.

Przede wszystkim należy usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie czy kamienie, które gromadziły się na tarasie podczas zimy. Można to zrobić za pomocą szczotki lub odkurzacza do liści. Pamiętajmy jednak, aby unikać użycia ciężkich narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię tarasu.

Następnie warto dokładnie umyć deski tarasowe z drewna. Do mycia możemy użyć specjalnego preparatu do drewna (AQUANETT, DILUNETT, NET-TROL) oraz wody. Ważne jest, aby używać miękkiej szczotki lub gąbki, a nie twardych szczotek lub szorstkich materiałów, które mogą zarysować powierzchnię desek. Po umyciu warto jeszcze raz dokładnie spłukać taras wodą, aby pozbyć się pozostałości detergentu. W przypadku uporczywych zabrudzeń, które nie chcą zniknąć, można spróbować użyć specjalnych środków czyszczących do drewna. (PREPDECK)

Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu drewna. Drewno egzotyczne, z którego wykonane są deski tarasowe, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoją trwałość i piękno na dłużej. Na wiosnę warto nałożyć ochronną warstwę oleju lub impregnatu, który zabezpieczy drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Olejowanie to kolejny ważny etap w pielęgnacji tarasu na wiosnę. Warto zastosować olej do drewna (D1 PRO, AQUADECK, TEXTROL, SAICOS do tarasów lub remmers DO TARASÓW), który pomoże utrzymać jego stan na dłużej. 

Przeczyśćmy także meble ogrodowe, które zimowały na tarasie. Usuńmy z nich brud i kurz, a jeśli są wykonane z drewna, zabezpieczmy je specjalnym olejem lub impregnatem. Przeczyśćmy także poduszki i materace z kurzu i brudu.

Rośliny na tarasie to nie tylko piękny element dekoracyjny, ale także świetny sposób na oczyszczenie powietrza z toksyn i poprawienie jego jakości. Warto zasadzić na tarasie kwiaty, zioła lub krzewy, które będą się dobrze czuły w warunkach panujących na tarasie.

Kwiaty w donicach lub skrzyniach na tarasie to nie tylko ozdoba, ale także sposób na wprowadzenie kolorów i zapachu do przestrzeni. Można zdecydować się na różne gatunki, takie jak petunie, pelargonie, astry czy hortensje, które będą się pięknie prezentować na tarasie.

Zioła to również świetny wybór na taras. Oprócz ozdobnego wyglądu, zioła takie jak mięta, rozmaryn czy bazylię można wykorzystać do gotowania lub zaparzenia herbaty. Wystarczy postawić donice z ziołami na tarasie i mieć zawsze pod ręką świeże, aromatyczne zioła.

2023-02-24T15:37:09+01:00 02-24-2023|