Badi – drewno, które posłuży pokoleniom

Deski egzotyczne Badi pochodzą z zachodniej i wschodniej Afryki, z krajów takich jak Kamerun, Kongo i Senegal. Posiadają liczne regionalne nazwy oraz ogólnie przyjętą angielską nazwę yellowwood – żółtego drzewa. Nazwa z pewnością pochodzi od kolorystyki drewna – ciepłego, żółto – pomarańczowego odcienia. Nasuwa ono skojarzenie afrykańskiego słońca, które może zagościć na naszym tarasie lub w domu.

Właściwości

Kolorystyka tych desek wynika z żółtego odcienia twardzieli. Ma ono również równomiernie rozmieszczone naczynia w swojej strukturze, dzięki czemu jego wartość estetyczna wzrasta. I nie tylko. Wzrasta również jego odporność na czynniki zewnętrzne typu wilgoć, śnieg, promienie słoneczne, czy zmienne temperatury. Kolejna istotna cecha tych desek to duża twardość i idąca za tym wytrzymałość mechaniczna. Badi nie boi się ani rys, ani ścierania, ani nawet załamań. Co ważne nie boi się również grzybów i owadów. Stąd deski egzotyczne badi wykorzystywane są do ogrodów na tarasy, altany, patia. Również w budownictwie do części zanurzonych w wodzie, czy też do łodzi. Świetnie sprawdzi się również jako parkiet wewnątrz domu, w najczęściej używanych pomieszczeniach. Artyści lubią łączyć badi z tworzywami sztucznymi podczas swoich artystycznych kreacji na przykład w rzeźbach. Do jego wad tak naprawdę zaliczyć możemy przede wszystkim stosunkowo wysoką cenę. Warto jednak zainwestować w te deski, posłużą nam latami.

Jak dbać?

Przy obróbce badi należy użyć dużo siły i lepiej oddać to w ręce doświadczonego stolarza. Badi dobrze się klei i lakieruje. Jedynie trzeba pamiętać, że deski te długo schną. Zalecamy regularne zamiatanie, przemywanie ściereczką z wodą i impregnacje drewna.

 

2018-10-08T03:03:49+02:00 10-08-2018|

Zostaw komentarz