Styl skandynawski – idealny duet z deskami egzotycznym

Uważamy, że deski egzotyczne i styl skandynawski lubią się i doskonale razem komponują. Chcemy przybliżyć Wam ten styl, może zakochacie się w jego prostocie, naturalności i jasnej kolorystyce.

Jak sama nazwa wskazuje styl ten wywodzi się z północy Europy. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, a popularność zyskał w latach 50 i 60, z powodu przyznania skandynawskim projektantom wnętrz prestiżowej nagrody Lunning Prize.

Charakterystyka

Przede wszystkim styl ten kojarzy nam się z bielą. Ściany prawie zawsze są białe. Ma to na celu utrzymać jasną i ciepłą tonację, w domach spowitych zimowym mrokiem. Nie używa się również firan, czy zasłon. Wszystko po to, aby zachować pomieszczenia jak najjaśniejsze. Oprócz bieli spotkamy również odcienie szarości, błękitu i ecru. Uzupełniamy to dodatkami w pastelowych lub wyrazistych kolorach, w zależności od upodobania i nastroju. Kiedy już znudzimy się kolorami – możemy wrócić do bezpiecznych tonacji czerni i brązu. Za pomocą dodatków tak naprawdę w łatwy i szybki sposób możemy odświeżyć nasze wnętrza i dostosowywać je do naszych nastrojów oraz pór roku.

Z potrzeby dobrego oświetlenia Skandynawowie inwestują również w wiele lamp we wnętrzach oraz kolorowe świece. Śmiało możemy nazwać te atrybuty bardzo istotnymi i niezbędnymi dodatkami w domu.

Duży nacisk w tym stylu kładzie się na minimalizm – nie tylko z powodu pragmatyki Skandynawów. Ten zabieg pozwala również optycznie powiększyć przestrzeń. Z minimalizmem łączy się również funkcjonalizm – nie ma tu żadnych zbędnych przedmiotów.

Istotnym elementem jest też naturalność. Drewno jest tutaj powszechnie stosowanym surowcem, zwłaszcza na podłodze oraz w meblach. Często przemalowuje się je na biało. Formy mebli są jak najprostsze lub nawiązujące do organiczności natury. Spokojnie możemy wykorzystać deski egzotyczne i uzupełnić nimi styl skandynawski.

Zetkniemy się we wnętrzach również z kamieniem, wikliną, lnem, wełną i bawełną. Byle było przytulnie, komfortowo, jasno i estetycznie. Nie zapominajmy też o ekologii – użyte rozwiązania muszą być bezpieczne dla środowiska. Zaleca się również handmade – palety wykorzystane jako stoliki, ręcznie robione lampy, ręcznie robione narzuty i inne ozdoby. To właśnie w stylu skandynawskim jest przestrzeń dla takich smaczków.

W skandynawskich wnętrzach wszystko jest przemyślane. Na pierwszy plan wysuwa się harmonia i lekkość. Spotkamy tu również eklektyzm – łączenie różnych stylów. Stąd zamiast najnowszych mebli, możemy spotkać meble vintage. Jest to zresztą w zgodzie z ekologią również. Przejęcie starych mebli z historią i klasą, zamiast ślepy konsumpcjonizm i nowe nabytki. Nie znaczy to jednak, że zupełnie brakuje tu nowości. Z miłości do prostych form i estetyki spokojnie można też umieścić designerskie meble, czy przedmioty. Jednak z umiarem. Poza łączeniem stylów spotkam się również z łączeniem wzorów. Nikt tak jak Skandynawowie nie potrafi wybornie łączyć na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie wzorów.

Styl skandynawski to styl uniwersalny – sprawdzi się zarówno na dużych, jak i małych przestrzeniach, w mieszkaniu lub dużym domu, w starej kamienicy i nowoczesnym apartamencie. Najważniejsze to postawić na harmonię, naturę, światło i komfortową przytulność.

2018-10-08T03:01:21+02:00 10-08-2018|

Zostaw komentarz