Jakie drewno egzotyczne najlepiej sprawdzi się w łazience?

Drewno egzotyczne doskonale nadaje się nie tylko na taras. Odpowiedni gatunek znajdzie swoje praktyczne i estetyczne zastosowanie również w łazience. Trzeba tylko wiedzieć, które gatunki wybrać. Zainteresowanych drewnianą podłogą w łazience odsyłamy do dalszej części artykułu.

Łazienka w drewnie to cieplejsza i przyjemniejsza alternatywa dla zimnych posadzek i kafelek. Zresztą w drewnie nie musi być tylko podłoga. Możemy ocieplić efekt kafelkowej łazienki korzystając z drewnianej obudowy dla wanny i umywalki oraz drewnianych szafek. Łatwość obróbki mechanicznej desek egzotycznych pozwoli dopasować nam kształt do naszego wnętrza lub urządzeń sanitarnych. Po odpowiednie drewno egzotyczne warto sięgnąć przede wszystkim z powodu ich zawartości naturalnych olejów i żywic. Dzięki temu są odporniejsze na czynniki biologiczne oraz mają niski współczynnik skurczu. To oznacza, że doskonale poradzą sobie z wilgotnością w pomieszczeniu i zmiennością temperatur, w końcu radzą sobie z trudnym klimatem egzotycznych krajów. Ich wyjątkowa twardość pozwoli również na swobodne, codzienne użytkowanie – bez stresu o ścieranie podłogi.

Jaki gatunek drewna egzotycznego wybrać?

Świetnym wyborem do łazienki będzie teak – o niskim współczynniku skurczu oraz wysokiej twardości. Niestraszne mu są wahania temperatury i wilgoć. Dodatkowo jest to wyjątkowo piękne drewno, z woskowatym połyskiem i kolorystyce podobnej do naszego orzecha( w odcieniu od żółtawobrązowej po ciemny brązu).

Nieco gorsze parametry, ale równie odpowiednie ma iroko – również świetnie nadające się do łazienki. Na uwagę zasługuje jego wyraźne usłojenie dające unikatowy efekt estetyczny. Kolorystyka iroko jest bardzo zróżnicowana, od miodowego poprzez oliwkowy odcień aż do ciemnego brązu. Stąd każdy może dopasować coś dla siebie.

Te dwa gatunki są najbardziej popularne i najlepsze jakościowo do łazienki. Sprawdzą się jednak też na przykład cedr, merbau czy wenge.

Jak dbać o drewno egzotyczne w łazience?

Pielęgnacja zależy od rodzaju wykończenia podłogi. Lakierowana powierzchnia zadowoli się tylko przecieraniem wilgotną szmatką z dodatkiem specjalistycznego preparatu dla powierzchni drewnianych. Można też zakupić preparaty specjalnie polecane do konkretnego rodzaju lakieru. Z powodu jednak wspomnianej już zawartości naturalnych olejów przed lakierowaniem drewna musimy nałożyć specjalny podkład neutralizujący olejki eteryczne. Jeszcze inaczej jest w przypadku drewna takiego jak iroko, które zawiera inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy w lakieru. Musimy tutaj przed lakierowaniem zastosować najpierw specjalistyczny podkład odcinający, a dopiero potem lakierować.

Większa zabawa z dbaniem jest przy olejowanych deskach. Wymagają one regularnej konserwacji za pomocą nanoszenia warstwy specjalistycznego oleju do impregnacji. Na najczęściej używanej powierzchni warto powtarzać tę czynność nawet co dwa miesiące. Odświeży to wygląd drewna oraz też zniweluje drobne zarysowania. Co ważne też spowoduje, że kontakt desek z wodą będzie bardzo krótki i nie zdążą one wniknąć w głąb. Woskowanie drewna egzotycznego nie jest najlepszym rozwiązaniem – mogą zostać nam białe plamy.

Podsumowując odpowiednio dobrane drewno egzotyczne do łazienki będzie cieszyć przez długie lata nasze oczy. Świetnie sprawdzi się w stylu skandynawskim, ale nie tylko. Sprowadzi do naszego domu ocieplony i luksusowy wizerunek. Chodzenie boso po drewnianej podłodze jest też dużo bardziej komfortowe i miłe. Proszę też wyobrazić sobie radość i przyjemność z kąpieli, z lampką wina, w otoczeniu kunsztownego drewna. Gorąco polecamy!

2018-08-23T17:26:10+02:00 08-23-2018|

Zostaw komentarz