Modrzew Syberyjski – numer jeden spośród drzew iglastych

Modrzew syberyjski śmiało może być uznany za trwalszy i twardszy od modrzewia europejskiego. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Syberii -z jej zachodniej, środkowej i południowej części. Występuje również w Chinach i Mongolii. Świetnie wpisze się w skandynawski styl domu. Rosnący w trudnych warunkach doskonale sprawdzi się na zewnątrz.

Charakterystyka

Możemy spotkać mieszankę kolorów: od miodowo – złotego po brunatno czerwony. Ze względu na jasny odcień łatwo można go przemalować specjalnymi olejami koloryzacyjnymi. Układ sęków oraz gęsto ułożone słoje dają piękny, estetyczny efekt rysunku. Minusem sęków jest jest zwiększone ryzyko wystąpienia spękań w drewnie. Na uwagę zasługuje fakt, że ryflowanie desek powoduje naturalne odprowadzanie wody z nich – w naszym klimacie jest to bezcenne. Jest to bardzo mocne drewno, zalicza się do 2 i 3 klasy trwałości, zahartowane warunkami naturalnymi z miejsca pochodzenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzyma conajmniej 30 lat, a i bez tego do 15 lat.Cechuje go wysoka odporność na atak grzybów, czy owadów. Jest też wygodny w obróbce – dobrze się wierci i nie wymaga specjalnej piły przy cięciu.

Jak dbać?

W wypadku modrzewia syberyjskiego efekt patynowania – powstania naturalnego, srebrnego nalotu, dodaje tylko uroku deskom. W celu jednak wydłużenia jego trwałości zaleca się regularne olejowanie przed i po zimie. Standardowo też zaleca się dbanie o jego czystość poprzez regularne zamiatanie i raz na jakiś czas mycie wodą za pomocą myjki ciśnieniowej.

2018-08-23T17:18:45+02:00 08-23-2018|

Zostaw komentarz