Bambus

Bambus (łac. Bambusa) to roślina cud o ponad tysiącu odmianach. Nie jest to gatunek drzewa, a trawy o drewniejącej łodydze. Bambus może być uprawiany zarówno w zimnych górach, jak i gorących, tropikalnych regionach: występuje we wschodniej Azji, północnej Australii oraz wschodnich Indiach i Himalajach, a także w okolicach afrykańskiej Sahary i amerykańskich Chile i Argentyny. Ostatnio podjęto próby uprawy bambusa nawet w Rwandzie.

Dlaczego bambus jest taki popularny? Ponieważ odpowiednio zahartowany może być twardszy od stali! Jest zastosowanie jest zbyt szerokie, by można opisać je w całości. Z bambusa można zrobić zarówno podłogę, jak i deskę do krojenia żywności czy plecionkę. To materiał lekki i wytrzymały, służący jako element budowlany, tkacki, galanteryjny, stolarski. Nadaje się do wytwarzania przyrządów łowieckich, takich jak łuki czy wędki, a także do instrumentów czy ekranów tłumiących dźwięki. Szerokie pędy mogą służyć jako rury. Młode pędy są jadalne, zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Wytwarza się z niego również papier.

Bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie, może wydłużyć się nawet o 250 cm w ciągu doby, a ścięty wypuszcza nowe pędy już po 3 latach. Jest uważany za najbardziej ekologiczny materiał naturalny, dlatego wybór podłogi bambusowej nie musi spędzać snu z powiek osób troszczących się o środowisko.

2017-11-27T17:28:34+01:00 01-20-2014|

Zostaw komentarz